1397/11/17
15:23


یوم الله، روز خروج جامعه از ظلمت به سوی نور است

یزدانی با اشاره به اینکه خارج شدن جامعه از ظلمت به سوی نور مهمترین آیت الهی است و زمان این رویداد، یوم الله است، گفت: زندگی انبیا الهی (ع)، نمایشگاه و ویترینی از آیات الهی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «محمدکاظم یزدانی»، امروز (چهارشنبه 17 بهمن) در جلسه «هنر و انقلاب اسلامی» که در محل مسجد «سلمان فارسی (س)» صدا و سیمای مرکز فارس برگزار شد، گفت: زندگی انبیا الهی (ع)، نمایشگاه و ویترینی از آیات الهی است.

 این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه خارج شدن جامعه از ظلمت به سوی نور مهمترین آیت الهی است و زمان این رویداد، یوم الله است، اضافه کرد:خداوند هرگاه می ‌خواهد یک ویژگی را پر رنگ کند آن را در کنار نام خود می آورد در این راستا روزهای ویژه را یوم الله می دانند.

 وی با اشاره به اینکه یوم الله بودن یک روز مثل یک سکه 2 رو دارد، یک روی عنایت و لطف الهی و روی دیگر روی قهر الهی است، افزود: خدا در آن روز اراده کرده ظالمین را با دست مردم ساقط کند و روی دوم آن اینست که مردم را به سوی نور هدایت کرد، خداوند پیروزی انقلاب اسلامی را به گونه ای به دست مردم داد که زیاد برای آن هزینه نکرده بودند.

 یزدانی با اشاره به اینکه جامعه در یوم الله از تاریکی خارج می شود، اظهارداشت: خداوند در قرآن می فرماید ما در برابر ایام الله 2 تکلیف داریم که ابتدا باید خودمان را آماده سختی ها کنیم چرا که دشمن ساکت نمی نشیند و دوم باید شاکر دستاوردها شویم و هرجا که شکر نعمت کردیم نعمت ها بر ما فزونی داشته است.

 این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه غدیر بزرگترین یوم الله در اسلام است اما افراد آن زمان شاکر نبودند و خودشان را برای سختی ها آماده نکرده بودند که وقایع بعد همچون واقعه حمله به خانه حضرت زهرا (س) رخ داد، این واقعه زمانی رخ داد که مردم صبور نبودند، افزود: حضرت امیرالمومنین (ع)، غیرت بر زنده ماندن اسلام را بر آن رویداد و دفاع از خانه و شمشیرکشیدن ترجیح دادند تا اسلام زنده بماند و حضرت زهرا (س) هم بر این مسئله راضی بودند.

 وی با یادآوری این مطلب که بسیاری در طول دوران انقلاب توانستند در برابر شکنجه ها صبور باشند، اما نتوانستند در برابر نعمت ها صبور باشند که این باعث شد هم به خود و جامعه ضربه زدند، افزود: شکر شایسته به معنای استفاده بهینه از نعمت است و بر اساس حدیثی از امام صادق (ع) اگر قرار است ما شکر انقلاب داشته باشیم ابتدا باید صاحب نعمت را بشناسیم و عظمت نعمت را درک کنیم و حسن بهره برداری از نعمت را در دستور کار قرار دهیم و در نهایت انسان باید با دست تضرع و شکر را به سمت خداوند بگیریم.