1397/11/10
16:00


مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد بیان کرد: مساجد و روحانیون شاخص مؤثر در انقلاب در غرفه دستاوردهای انقلاب معرفی می شوند

حجت الاسلام امیدی گفت: غرفه ای در نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب در پارک آزادی ویژه کمیته مساجد وجود دارد که مروم می توانند از آن بازدید کنند و روحانیون شاخص موثر در انقلاب و مساجد شاخص که خاستگاه انقلاب بودند، در این نمایشگاه معرفی می شوند.

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «حجت الاسلام حسین امیدی» امروز (چهارشنبه ۱۰ بهمن) در نشست خبری برنامه های دهه فجر کانون مساجد، با بیان اینکه در روز ۱۵ بهمن برنامه «انقلاب به روایت هنر» در مسجد صدا و سیما برگزار می شود، گفت: در این برنامه از هنرمندان انقلابی و از افرادی که اهداف هنر را به روایت هنر بیان کردند، تقدیر می شود و از این برنامه توسط کانون رسانه برگزار شده و در فارس از هشت هنرمند زن و مرد در رشته های مختلف هنری برتر تجلیل می شود.

 مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد فارس خاطرنشان کرد: مسابقات قرآنی «مدهامتان» در ۲۶ بهمن مرحله استانی آن برگزار می شود، این نام بر اساس کوتاهترین آیه قرآن انتخاب شده و سالانه ۴۰ هزار نفر در کل کشور و ۲ هزار نفر در فارس در این مسابقات در رشته های مختلف قرآنی شرکت می کنند و مسابقات در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) برگزار می شود و برگزیدگان در مرحله کشوری در مشهد شرکت می‌کنند.

 وی با بیان اینکه یک هزار و ۲۰۰ کانون در فارس فعالیت می کنند، گفت: پورتال بچه های مسجد، اسامی بچه های کانون را ثبت کرده و خدماتی به آنها ارائه می دهد که ۲ میلیون نفر در کل کشور و ۵۰ هزار نفر در فارس در این پورتال ثبت نام کردند.

 مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد فارس با اشاره به ساماندهی بچه های عضو کانون ها توسط این پورتال، بیان کرد: این افراد در رده های مختلف سنی هستند، در دهه فجر نشست بصیرتی درکانون ها با همکاری اوقاف، مرکز رسیدگی به اموز مساجد و سازمان تبلیغات برگزار می شود و با انعقاد ۴۰ مربی به نماد ۴۰ سالگی انقلاب با حضور در مساجد نشست های بصیری برگزار کرده و به شبهات پاسخ می دهند.

 وی خاطرنشان کرد: غرفه ای در نمایشگاه دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب در پارک آزادی ویژه کمیته مساجد وجود دارد که مروم می توانند از آن بازدید کنند و روحانیون شاخص موثر در انقلاب و مساجد شاخص که خاستگاه انقلاب بودند، در این نمایشگاه معرفی می شوند.

 حجت الاسلام امیدی افزود: در این نمایشگاه در دو بخش کمی و کیفی دستاوردهای مسجد معرفی می شود و به قیاس با دوره قبل از انقلاب پرداخته می شود، از لحاظ کمی پنج هزار مسجد، حسینیه و غیره به آمار اوقاف دارند که تقریبا بیش از هفت هزار محل نماز خواندن در فارس وجود دارد.

 مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد فارس با اشاره به حرکت های کیفی مساجد نسبت به پیش از انقلاب، متذکر شد: در دسترس بودن محل نماز خواندن مهمترین دستاورد کیفی است، مسجد پیش از انقلاب محل عبادت فردی و خطابه ها بوده است اما بعد از انقلاب به محل فعالیت فرهنگی و هنری مانند آموزش در این حوزه، مسایل اقتصادی مانند اشتغال زایی (حدود ۲ درصد مساجد در این حوزه حضور فعال دارند) و راه اندازی تعاون هایی با محوریت مساجد و اپلیکیشن هایی از ظرفیت های محلات، خدمات اجتماعی و تربیتی تبدیل شده است.

 وی با بیان اینکه بانی تربیت دینی در جامعه کنونی مساجد هستند، اظهار کرد: طراز مسجد پایین نیامده و مردم در حوزه تربیت همچنان به مسجد اعتماد دارند و مسجد مسئولیت تربیت نسل نو را به عهده گرفته و در حال تلاش در این حوزه برای رسیدن به نقطه مطلوب است و در این راستایی هم افزایی شود.

 حجت الاسلام امیدی با بیان اینکه برای روشنگری و رهنمود مردم به سمت تمدن اسلامی نیازمند بصیرت افزایی هستیم، گفت: مسجد خاستگاه فعالیت های سیاسی مانند معرفی کاندیدای انتخاب هستند، البته مساجد نباید سیاست زده شوند بلکه مسجد مانند یک موجود زنده در مسائل سیاسی باید روشنگری کند و در دهه فجر این امر توسط هادیان سیاسی ما انجام می شود.

 مسئول ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد فارس با اشاره به تقارت دهه فجر و ایام فاطمیه، افزود: تلفیق نگاه های انقلابی حضرت زهرا (س) و شهدا و انقلابیون باید انجام شود، ارتباط و تلفیق تاریخ باید بیان شود تا مردم بیشتر با این مقوله آشنا شوند.

 وی با اشاره به برنامه فرهنگی، هنری و اجتماعی کانون مساجد، تاکید کرد: در راهپیمایی ۲۲ بهمن باید حضور پرشوری داشت و از این طریق هجمه های دشمن به نظام جمهوری اسلامی را خنثی کرد، ندای «الله اکبر» امسال به مناسبت همزمانی شهادت حضرت (س) در روز ۲۲ بهمن ساعت ۱۹ برگزار می شود.