1396/12/12
12:19


منشا تمام کارهای جامعه باید از مساجد باشد

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس گفت: مساجد باید محوریت کارها در جامعه باشند چرا که می توانند محل اثرگزاری و جریان سازی هستند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل ازخبرنگار،  خبرگزاری شبستان در شیراز، حجت الاسلام حسین امیدی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس روز گذشته (11 اسفند) در جمع نمازگزاران روز جمعه با اشاره به اینکه در قرآن 28 مرتبه کلمه مسجد عنوان شده است، گفت: در آیه 18 سوره مبارکه «توبه» قرآن کریم، ویژگی آبادگران مسجد را ایمان به خدا و روز قیامت عنوان می کند و کسانی که آبادگری چه در عرصه سخت افزاری و چه در تربیت جوانان مومن و انقلابی تلاش می کنند مورد توجه قرآن هستند.

 وی با اشاره به اینکه به برکت انقلاب اسلامی امروز نزدیک 50 هزار مسجد در کشور وجود دارد که 24 هزار باب آن دارای کانون فرهنگی و هنری است، تاکید کرد: در استان فارس بیش از یک هزار و 200 کانون و در شیراز 206 باب کانون فرهنگی و هنری وجود دارد که در عرصه های مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی فعالیت می کنند.

 این مقام مسئول با یادآوری این مطلب که اینکه در تربیت نیروها چه زمینی را انتخاب می کنیم بسیار مهم است، برخی اوقات مکانی انتخاب می شود که مورد تایید روایات نیست، اضافه کرد: پایه و ریشه انقلاب اسلامی در مساجد شکل گرفت.

 وی با اشاره به اینکه در زمانی مسجد محل اجتماع قلوب و بررسی مشکلات مردم بود، تاکید کرد: در حوزه خانواده و تربیت فرزند مسجد محور بود و امروز به برکت انقلاب محل های دیگری برای کارهای فرهنگی ایجاد شده است و از این رو باید بین این مکان ها و مسجد ارتباط ایجاد شود چرا که در آخرت مسجد به خاطر بی توجهی مردم، به خداوند متعال شکایت می کند.

 حجت الاسلام امیدی با یادآوری این مطلب که ارتباط بین مسجد و مدرسه باید ایجاد شود و اگر دانش آموز احساس کرد که مسئولین مدرسه او با مسجد عجین هستند راه برای او هم روشن می شود، افزود: زمان وقت نماز مساجد باید مملو از جمعیت شود و ارتباط اداره، خانه و مدرسه با مسجد باید در دستور کارهای همگان قرار گیرد چرا که اگر محور همه کارها مسجد باشد، مشکلات اجتماعی در جامعه افول می کند.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به 2 میلیون «بچه مسجدی» در فارس وجود دارد که با کارهای فرهنگی و جهادی توانسته اند منشا اثر باشند، یادآور شد: این افراد چه تحولی را می توانند انجام دهند البته مشروط به اینکه کار جهادی باشد.

 مسئول دبیرخانه کانون های مساجد فارس با تاکید بر اینکه سامان کار این مملکت با کار جهادی است و روی این مسئله هم رهبری معظم انقلاب (مدظله العالی) تاکید فراوان داشته اند، اظهار داشت: اگر کار تربیتی، فرهنگی و کوشش خود را به سمت کار جهادی بردیم به طور حتم باید منتظر حصول نتیجه باشیم.

 وی افزود: اینکه می گویند مساجد خلوت شده، را رد می کنم، قبل از انقلاب چند مسجد وجود داشت و اکنون چند مسجد وجود دارد و در زمان حکومت نظام اسلامی به برکت انقلاب، شاهد افزایش مساجد بودیم البته حضور مردم در مسجد خوب است اما مطلوب نیست.

 مسئول نمایندگی خبرگزاری شبستان در فارس با تاکید بر اینکه چند سال است که رهبر عزیز انقلاب (مدظله العالی) در شعار سال توجه خود را به اقتصاد معطوف کردند، یادآور شد: برخی کانون های مساجد در استان فارس توانسته اند در عرصه اقتصاد مقاومتی فعالیت کرده و کار را بر این اساس پیش ببرند و افراد مختلف را به کار مشغول کنند.

 وی با اشاره به اینکه در عرصه علم و تربیت مساجدی داریم، قریب به 500 کتابخانه دارند و جوانان از این ظرفیت استفاده می کنند، افزود: دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس آمادگی دارد به شکل مشارکتی با کانون ها، کتابخانه مساجد را راه اندازی کند چرا که اعتقاد داریم مساجد ما باید مساجد نخبه پرور شود.

 حجت الاسلام امیدی با اشاره به اینکه مساجد ما باید پویا و فعال باشند و باید حضور نخبگان در مساجد شاهد باشیم، اظهار داشت: شهدای ما پرورش یافتگان راه مسجد هستند.

 وی با تاکید بر اینکه شهید محسن حججی توانست با اخلاص، تدین و تقوای خودش مملکتی را تکان دهد، یادآور شد: دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد فارس آمادگی دارد تا در صورت درخواست مساجد، کانون های فرهنگی که به نام شهدای عزیز دفاع مقدس و مدافع حرم مزین می شود را راه اندازی کند.

 حجت الاسلام امیدی با یادآوری این مطلب که محوریت کارها در جامعه باید مساجد باشند چرا که می توانند محل اثرگزاری و جریان سازی باشند، اظهار داشت: در دبیرخانه کانون های فرهنگی و مساجد فارس زمینه تاسیس کانون های فرهنگی و هنری در تمام مساجد فراهم است و امروز 25 سال است که این کانون های فرهنگی و هنری در حال کوشش هستند و این ربع قرن تلاش را به کانون های فرهنگی و هنری مساجد تبریک می گویم.