1396/08/07
14:22


فراخوان
فراخوان پژوهشی 19مهر با محوریت بیانات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی )

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس ، معاونت آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد به مناسبت گرامیداشت سالروز بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 19 مهر 1391 با هدف شناسایی استعدادها و رصد پژوهشگران هسته های پژوهش و نیز سومین فراخوان پژوهشی 19مهر با محوریت بیانات معظم له و موضوع تجهیز مساجد ضرورت توجه به کانون های فرهنگی هنری مساجد(ویژه هسته¬های پژوهش) برگزار می نماید.

 مقدمه: راهبرد: (تفسیر بیان به بیان منویات مقام معظم رهبری متناسب با موضوع)

شما در تاریخ اسلام مشاهده می­کنید که مساجد، مرکزی برای تعلیم بود؛ می‌شنویم و در روایات می­خوانیم که در مسجدالحرام یا مسجدالنّبی حلقه‌ی درس زید و عمرو و بکر از نحله‌های مختلف فکری و مذهبی وجود داشت؛مسجد پایگاه است و این پایگاه بر محور ذکر و نماز است.مسجد می­تواند پایگاه همه‌ی کارهای نیک باشد؛ پایگاه خودسازی، انسان‌سازی، تعمیر دل و تعمیر دنیا و مقابله‌ی با دشمن و زمینه‌سازی برای ایجاد تمدّن اسلامی و بصیرت‌افزاییِ افراد؛ و هَلُمَّ جَرّا. مسجد یک چنین جایگاهی است.یکی از ابتکارات مهمّ امام بزرگوار ما، از هنرهای بزرگ این مرد بزرگ همین بود که از اوّل انقلاب مساجد را محور قرار داد. مسجد پایگاه انواع و اقسام فعّالیّتهای اجتماعی است؛ یعنی وقتی ما مردم را گرد این محور جمع کردیم، از آنها چه میخواهیم. یکی از چیزهایی که میخواهیم این است که به فعّالیّتهای اجتماعی بپردازند. در جامعه‌ی اسلامی همه‌ی آحاد وظیفه دارند، مسئولیّت دارند، باید کار انجام بدهند؛ کار برای پیشرفت جامعه، کار برای امّت. بنابراین اینجا محلّ پمپاژ فکرها و پراکندن وظایف مختلف و کشاندن مردم به کارهای گوناگون است. مسجد برای انجام فعّالیّتهای اجتماعی و پایگاه فعّالیّتهای اجتماعی است. یک مسئله‌ در مورد مسجد عبارت است از هسته­ی مقاومت. مقاومت وقتی گفته میشود، فوراً ذهن میرود به مقاومت نظامی و امنیّتی و امثال اینها. خب بله، آن هم قطعاً مقاومت است، امّا بالاتر از آن، مقاومت فرهنگی است. حصار فرهنگی، خاک‌ریز فرهنگی در کشور اگر سست باشد، همه‌چیز از دست خواهد رفت. مسجد پایگاه بزرگ بسیج فرهنگی و حرکت فرهنگی است؛ شیوه‌ی کار را باید در مسجد آموخت که چه‌کار کنیم. بنابراین [مسجد] هسته‌ی مقاومت است، منتها مقاومت بِاَنواعه؛ مقاومت فرهنگی، مقاومت سیاسی، و درجای خود هم مقاومت امنیّتی و نظامی؛ کمااینکه در مساجد [اینگونه بوده‌].بنابراین مسجد، [هم‌] پایگاه مقاومت است، هم [پایگاه‌] رشد فعّالیّتهای فرهنگی و هدایت فرهنگی و بصیرت فرهنگی [است‌]؛ در دل فرهنگ، سیاست هم هست.سیاست یعنی نگاه به حرکت عمومی جامعه که کدام طرف داریم میرویم؛ آیا به سمت هدفها داریم حرکت میکنیم یا زاویه گرفته‌ایم و داریم از هدفها دور میشویم؟ معنای واقعی سیاست این است.

 

 (امامت جماعت در مساجد را محترم بشماريد، مهم بشماريد. كسانى كه شايستگى دارند، امامت مساجد خيلى مهم است. در هر وعده‏ى نماز، يا لااقل در هر شبانه‏روزى يك وعده‏ى نماز، با مردم حرف بزنيد و افكار را باز كنيد. با ذكر حقايق دين و مناقب ائمه (عليهم‏السّلام) دلها را روشن كنيد؛ دلها روشن مى‏شود بايد بالمشافهه حرف بزنيد، طرف مقابل را بسازيد؛ اين احتياج دارد به وقت، احتياج دارد به كار، احتياج دارد به سواد كافى، احتياج دارد به ملاحظه‏ى نيازهاى فكرى و فرهنگى، و احتياج دارد به عشق؛ اين كار بايد اتفاق بيفتد).بایستی برای جوانها جایگاه خاص در مسجد ایجاد کرد؛ یعنی واقعاً باید برای جذب جوان برنامه‌ریزی کرد. نه اینکه ما با حضور میان‌سال و پیرمرد در مسجد مخالفیم؛ نه، مؤمنین همه باید بیایند به مسجد و استفاده کنند، امّا جوانها را باید جذب مسجد بکنیم. اینکه جوان مسجد را خانه‌ی خود و جایگاه خود بشناسد و به آن اُنس پیدا کند و رفت‌وآمد پیدا بکند، خیلی برکات دارد. کار را در جامعه جوانها انجام میدهند، پیشران حرکتهای اجتماعی جوانها هستند، اینها هستند که کار میکنند، تلاش میکنند. جاذبه‌ی برای جوان برخلاف آنچه بعضی تصوّر میکنند، گذاشتن میز پینگ‌پنگ نیست. بعضی خیال میکنند برای اینکه جوانها را جذب کنیم به مسجد، وسایل سرگرمی فراهم بکنیم؛ راه جذب جوانها تصرّف دل جوان است. دل جوان یک قیامتی است، اوضاعی است. گرایش جوان به معنویّت یکی از آن رازهای بزرگ الهی است. دل جوان حقیقت‌پذیر است، دل جوان به فطرت الهی نزدیک است؛ فِطرَتَ اللهِ الَّتی فَطَرَ النّاسَ عَلَیها. دل جوان با نصایح و مطالب معنوی و سلوکی و عرفانی اُنس پیدا میکند، زود اُنس پیدا میکند، زود دلباخته و دلبسته میشود؛ جاذبه‌ی جوانها اینها است.( بنشينيد فكر كنيد، مطالعه كنيد و سخنى كه متناسب با نياز آن جوانى است كه آنجا حضور پيدا مى‏كند، فراهم كنيد. مطالعه كنيد. كتابهائى وجود دارد كه مى‏شود از اين كتابها استفاده كرد. كتابهائى هست؛ برويد بپرسيد، تحقيق كنيد از كسانى كه اهلش هستند. خودتان را مجهز كنيد، مسلح به سلاح معرفت و استدلال كنيد، بعد به اين كانونهاى فرهنگى- هنرى برويد و پذيراى جوانها باشيد. با روى خوش هم پذيرا باشيد؛ با سماحت، با مدارا. ) شما سخن را، حرف را، اقدام را با معنویّت، با عرفان واقعی، نه عرفانهای تخیّلی و توهّمی و صوری، یک مقداری آمیخته بکنید، خواهید دید جوان چطور مجذوب می­شود و می‌آید. جاذبه‌ی جوان در مسجد اینها است.

 

      کلیات:

 معاونت آموزش و پژوهش ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد به مناسبت گرامیداشت سالروز بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 19 مهر 1391 با هدف شناسایی استعدادها و رصد پژوهشگران هسته های پژوهش و نیز سومین فراخوان پژوهشی 19مهر با محوریت بیانات معظم له و موضوع تجهیز مساجد ضرورت توجه به کانون های فرهنگی هنری مساجد(ویژه هسته­های پژوهش) برگزار می نماید. وبخش ویژه محور این فراخوان متن ذیل می باشد.

 

 "من سفارش مي­كنم كه كانونهاى فرهنگى - هنرى مساجد را فراموش نكنيد؛ البته با همكارى بسيج. بد است كه بين روحانى مسجد و بسيج مسجد، اختلاف به وجود بيايد. نه، با همكارى بسيج، اين كانونهاى فرهنگى - هنرى مساجد را مؤثر كنيد، برايش كار كنيد. بنشينيد فكر كنيد، مطالعه كنيد و سخنى كه متناسب با نياز آن جوانى است كه آنجا حضور پيدا مي­كند، فراهم كنيد. مطالعه كنيد. كتابهایى وجود دارد كه مي­شود از اين كتابها استفاده كرد. كتابهایى هست؛ برويد بپرسيد، تحقيق كنيد از كسانى كه اهلش هستند. خودتان را مجهز كنيد، مسلح به سلاح معرفت و استدلال كنيد، بعد به اين كانونهاى فرهنگى - هنرى برويد و پذيراى جوانها باشيد."

 

اهداف عملیاتی:

-         توسعه و ترویج بیانات امام خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص توجه به کانون های مساجد

-         شناسایی و رصد پژوهشگران فعال هسته های پژوهش

-         شناسایی ظرفیت های علمی پژوهشی مساجد کشور در زمینه تولید محتوای متناسب و ارزشمند  

-         استفاده از ظرفیت ها و قابلیت های جوانان محقّق مسجدی در خصوص تحقیق و تبیین فرمایشات امام خامنه ای (مدظله العالی)

-         زمينه­سازي جهت بروز عرضه نوآوري­ها، خلاقيت­ها و ابتكارات محققین هسته های پژوهش

  

موضوع:

تجهیز فعالان مساجد

با محوریت بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالی 19 مهر 1391

ریز موضوعات:

تجهیز فکری، تجهیز علمی و تجهیز رفتاری  اخلاقی، خود سازی

در سطوح:

مبانی و اصول  و بایدها  و  ارزش ها ، روشها و راهکارها  و موانع و...

شیوه اجرا

-         پس از اعلام فراخوان پژوهش، محققین می­توانند طبق ضوابط آیین نامه ، در چارچوب وظایف پژوهشی به صورت گروهی،  فایلword  و پرینت شده­ی آثار پژوهشی گروه را به دبیرخانه های استانی ارسال نمایند تا مورد ارزیابی اولیه در دبیرخانه های استانی قرار گیرد؛ سپس آثار منتخب گروه جهت ارزیابی نهایی به ستاد عالی ارسال گردد.

 

ساختار طرح پژوهشي:

1)      صفحة عنوان (روي جلد)

2)      بسم ا... الرحمن الرحیم

3)      مشخصات صاحب طرح ( پیوست شماره3)

4)      فهرست مطالب، جداول و نمودارها

5)      چکيده پژوهش

6)      پيشگفتار یا مقدمه ( بیان مسئله، اهداف و ضرورت ها)

7)      ترتیب ها ابتدا به صورت بخش و فصل ها ذیل بخش قرار می گیرند.مثال: بخش یک، فصل اول، فصل دوم و... .وبخش دوم: فصل اول، فصل دوم و... .

8)      پیوست ها

9)      فهرست منابع

شیوه نامه:

قلم: ( قلم فارسي Bzar ، قلم لاتين Times New Roman، شماره قلم: 12

حاشيه: (حاشيه‌هاي زير فاصله‌هاي استاندارد در نرم‌افزار مايكروسافت مي‌باشند:

شكل ظاهري صفحه:

- متن بايد به شكل justified صفحه‌بندي شود.

- براي تايپ متن از نرم افزار 2007 Word  استفاده شود.

- اولين سطر هر پاراگراف با تورفتگي (indent) تايپ شود.

- فاصله بين سطور برابر دو خط (double) است.

- فاصله بين دو پاراگراف برابر فاصله معمولي بين دو سطر است.

- مشخصات جلد اثر به انتخاب محقق می باشد.

جوایز

به کلیه آثاری که به مرحله کشوری راه یابند  به قید قرعه جایزه سفر مشهد مقدس در یازدهمین دوره اندیشه های آسمانی تعلق می­گیرد.

لوح تقدیر +کمک هزینه پژوهشی به مبلغ  30/000/000ریال + حمایت چاپ کامل به 3گروه اول (امتیاز بالای85) اهدا خواهد شد.

لوح تقدیر +کمک هزینه پژوهشی به مبلغ  20/000/000ریال+ حمایت چاپ چکیده به 3گروه دوم (امتیاز بالای75) اهدا خواهد شد.

لوح تقدیر +کمک هزینه پژوهشی به مبلغ 10/000/000 ریال+ حمایت چاپ به 3گروه سوم (امتیاز بالای65)اهدا خواهد شد.

 

زمانبندی اجرای فراخوان پژوهش 19 مهر

 

زمان اجرایی

عنوان برنامه

ردیف

12 بهمن 1396

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه های استانی

1

18اسفند 1396

ارسال آثار برتر به ستاد عالی

2

12 اردیبهشت1397

ارزیابی آثار و اعلام نتایج

3

 

    جهت دریافت فرم اطلاعات