دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان فارس -اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس
1396/07/20
10:32


شعار حافظ سرشار از اخلاص‌ ورزی، بندگی است

استاندار فارس با اشاره به اینکه اشعار حافظ سرشار از انسان‌شناسی و دیوانش تصویر سرگذشت پرماجرای روح انسان ایرانی است، گفت: اشعار حافظ سرشار از اخلاص‌ورزی، بندگی مخلصانه و عاشقانه و وقت‌شناسی است که ریا را نکوهش می‌کند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل از  خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، اسماعیل تبادار، استاندار فارس امشب (۱۹مهر) در مراسم بزرگداشت حافظ شیرازی که با نام «شاهد قدسی» در حوار آرامگاه این شاعر نامی برگزار شد،‌ با بیان اینکه حافظ بزرگترین غزل سرای زبان فارس است که او را لسان الغیب تفسیر کرده‌اند اظهار کرد: آثار بلاغت‌نویسان سرمشق او نیست بلکه آثار او سرمشق بلاغت‌نویسان است، سرمشق آثار حافظ قرآن کریم است.

 وی افزود: دیوان حافظ دل‌نامه، روح‌نامه و آیین جان‌بینی ایران است، حافظ مسلمانی پاک‌ اعتقاد و حافظه ما است و آنچه از شعرش تجلی می‌شود عمق فرهنگ ایران است.

 استاندار فارس با بیان اینکه اشعار حافظ در جستجوی اعجازآمیز کلام خداوند به عنوان بزرگترین منبع بصری در جهان است تصریح کرد: مقام او در قرآن‌شناسی شاخص است و در دورانی سخت و خفقان زندگی می‌کرد که شعرش تفسیر انسان بوده و مشکل هستی و رنج‌بار آدمی را به تصویر می کشد.

 تبادار با بیان اینکه اشعار حافظ سرشار از انسان‌شناسی و دیوانش تصویر سرگذشت پرماجرای روح انسان ایرانی است خاطرنشان کرد: اشعار حافظ سرشار از اخلاص‌ورزی، بندگی مخلصانه و عاشقانه و وقت‌شناسی است که ریا را نکوهش می‌کند.

 وی افزود: اشعار حافظ بیان آفت‌ها، درها و اسیب‌های اجتماعی است و مهربانی را مرهمی بر این دردها می‌داند.

 استاندار فارس با بیان اینکه کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی همیشه محل نگرش کانون بوده است اظهار کرد: کشور ما حتی یک روز از عمر تاریخی خود را بدون دشواری پشت سر نگذاشته و در تمام دوران شاهد انقلاب‌هایی از ابعاد مختلف بوده است.

 وی خاطرنشان کرد: بیداری دائمی جزیی از زندگی یک ایرانی و اشعار حافظ مصداق کاملی برای همه مردم به ویژه اهل دانش است، حافظ یک متفکر است که با  وجود بی اعتقادی به روزگار خود نوید تغییر را می‌دهد و آگاهانه مژده امید می‌دهد سرانجام تدبیر و امید را جایگزین یاس عنوان می کند.

 تبادار گفت: استان فارس فرهنگی متفاوت و خاستگاه زبان و خط بوده و درشکل گیری تمدن اسلامی ایران نقش به سزایی داشته است و دارای چشم اندازهای بدیع و بکر داشته که در شعر حافظ متجلی است.