1395/05/11
9:11


شرایط و ظوابط تاسیس کانون فرهنگی و هنری

خلاصه اهداف و موضوعات فعاليت كانونهاي فرهنگي و هنري مساجد ( ماده 8 اساسنامه ) و كاربرگ 5

1-برنامه ريزي، ايجاد و راه اندازي كلاسهاي آموزشي در زمينه هاي مختلف : عقيدتي ،ديني ، علمي ، سياسي ، فرهنگي ، هنري و فني از جمله كلاسهاي آموزش قرآن ، احكام اصول عقايد ، معارف اسلامي ، تبيين مسايل سياسي ، كلاسهاي آموزش زبان عربي ، انگليسي كمك درسي ، آموزش رايانه ، حسابداري ، دفترداري ، كلاسهاي هنري ، خطاطي ، طراحي ، تئاتر ، سرود ، هنرهاي تجسمي ، عكاسي ،فيلمسازي ،خياطي ، گلدوزي ، آموزشهاي بهداشتي و بهداشت خانواده و نظاير آن و ساير هنرهاي دستي .
2-تهيه ، ترجمه و گردآوري ، نگارش ،چاپ ، انتشار و توزيع جزوات و كتب مجاز داخلي و خارجي در زمينه هاي مختلف فرهنگي و هنري و علمي آموزشي و غيره در مقاطع مختلف سني و تحصيلي با رعايت مقررات آموزش و پرورش كشور و انجام امور خدمات وابسته به نشر و خدمات فرهنگي مرتبط با فعالتيهاي مذكور و تهيه و توزيع كالاهاي فرهنگي و ايجاد و توسعه كتابخانه و خدمات كتابداري و برگزاري نمايشگاه كتاب و كتاب فروشي و ساير امور و خدمات مناسب با آن .
3-استفاده از وسايل سمعي و بصري و تكنولوژي پيشرفته در جهت پيشبرد امور آموزش از قبيل : تهيه و تكثير نوار كاست ،فيلم ، ضبط ،ويدئو ،ايجاد مراكز نمايش فيلم و خانه هاي نور و نوارخانه و ساير امور و خدمات جانبي و وابسته به فعاليتهاي سمعي و بصري با رعايت موازين شرعي و ضوابط قانوني و ساير موارد و كالاهاي فرهنگي مجاز پس از اخذ مجوز از مراجع ذيربط.
4-تهيه و تنظيم و برنامه ريزي اردوهاي زيارتي ،سياحتي ، ورزشي ،و راه اندازي اكيپ هاي كوهنوردي و تنظيم برنامه هاي بازديد از مراكز مختلف درماني آموزشي هنري ، علمي و فرهنگي و آشنايي با محيط هاي علمي تخصصي و آموزشي تنظيم برنامه هاي عمومي و بازديد از بيمارستانها ،مراكز نگهداري از معلولين و رسيدگي به وضع محرومين و ساير خدمات و فعاليتهاي مشابه.

اعضاء هیئت امناء موسس کانون های فرهنگی و هنری مساجد عبارتند از :

1-امام جماعت مسجد و یا نماینده ایشان

2-یک نفر از اعضاء هیئت امناء مسجد به انتخاب و معرفی امام جماعت

3-مسئول بسیج مسجد و در صورت فقدان بسیج یک نفر بسیجی به معرفی پایگاه مقاومت بسیج منطقه

 

4و 5-دو نفر از افراد ذیصلاح در مسائل فرهنگی و هنری به انتخاب امام جماعت مسجد

تبصره : برادران و خواهرانی که در حال حاضر فعالیتهای فرهنگی و هنری مساجد را پوشش می دهند در اولویت معرفی قرار دارند

 

هیئت امناء کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید دارای شرایط زیر باشند :

1-تابعیت جمهوری اسلامی ایران

2-اعتقاد به اسلام و التزام عملی به احکام اسلامی و ولایت فقیه

3-برخورداری از حسن شهرت و نداشتن سوء پیشینه کیفری موثر

4-دارا بودن حداقل 25 سال سن

5-دارا بودن سوابق فرهنگی مطلوب و تحصیلات مناسب

تبصره :

الف : فعالیتهای کانون های فرهنگی و هنری مساجد با اهداف فرهنگی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باید مطابقت داشته و فعالیت آنها در جهت ارتقای فرهنگ عمومی و سطح معلومات دینی و دانش مردم باشد .

ب : کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید به رعایت کامل قوانین و مقررات نظام جمهوری اسلامی ایران متعهد باشند .

ج : فعالیتهای کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید در جهت اهداف پیش بینی شده در اساسنامه آنها باشد . ( قید نمودن موضوع فعالیتهای کانون فرهنگی و هنری در ماده 8 اساسنامه )

تذکر :

مدیر مسئول کانون فرهنگی و هنری مسجد باید علاوه بر ضوابط اعلام شده فوق دارای صلاحیت علمی و سابقه متناسب با فعالیت مورد تقاضا به تشخیص هیئت موسس کانون و مطابق با موضوع فعالیت کانون های مساجد باشد و می بایستی متأهل و کارت پایان خدمت یا معافیت دائم داشته باشد .   

خواهشمند است پیش از تکمیل پوشه ساماندهی کانون به نکات زیر توجه فرمایید :

1- تمام کاربرگ ها با خط خوانا ( بدون استفاده از کاربن و خط خوردگی ) تکمیل گردد .

2- اساسنامه و کاربرگ ها در دو نسخه پیش بینی شده : نسخه اول ویژه دبیرخانه استان و نسخه دوم ویژه کانون فرهنگی بعد از انجام مراحل ثبت توسط ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و صدور مجوز فعالیت .

3- مدیر مسئول و رابط فرهنگی کانون از بین هیئت امناء موسس کانون فرهنگی انتخاب گردند .

4- در صورت فعالیت بخش خواهران در مسجد برای مشخص نمودن مسئول واحد خواهران ، در ترکیب هیئت امناء موسس کانون فرهنگی از خواهران باتجربه و فعال نیز انتخاب گردد .

9 عضویت امام جماعت در هیأت امناء موسس کانون فرهنگی و پذیرفتن مدیریت کانون از سوی ایشان و همچنین عضویت رئیس هیأت امناء مسجد در صورت تمایل و دارا بودن سوابق فرهنگی و هنری موجب هماهنگی بیشتر و تسریع در فعالیت های فرهنگی مسجد خواهد شد .

دریافت فرم های مربوط به تاسیس کانون

جهت دریافت کاربرگ های 1 تا 5 اینجا را کلیک نمایید

جهت دریافت اساسنامه کانونهای فرهنگی هنری اینجا را کلیک نمایید

جهت دریافت فرم مشخصات فردی اینجا را کلیک نمایید

جهت دریافت فرم درخواست اینجا را کلیک نمایید

جهت دریافت دستور العمل نحوه تكميل كاربرگهاي پنجگانه واساسنامه را کلیک نمایید

 

 مدیریت برنامه ریزی و توسعه

دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس

37250962 - 071