1398/02/11
23:19


نماینده ولی فقیه در فارس تأکید کرد: زنده شدن یک مسجد در گرو ولایت پذیری است

آیت الله دژکام گفت: مسجد محل وحدت بخشی است و با ولایت پیوند دارد، زنده شدن یک مسجد در گرو ولایت پذیری است، دلیل عدم نتیجه گرفتن فعالیت ها، عدم توجه به محور وحدت بخشی است.

به گزارش روابط عمومی ستاد هماهنگی کانونهای فرهنگی هنری مساجد فارس به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «آیت الله لطف الله دژکام» امروز (چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت) در شورای فرهنگ عمومی فارس با بیان اینکه باید‌ پس زمینه فکری سیاست گذاری ها مشخص باشد، گفت: نوع نگاه تقلیدی از تمدن غرب ممکن است ما را دچار مشکلاتی کند، موضوع جمعیت و نقش مسائل فرهنگی بر کسی پوشیده نیست بنابراین صدا و سیما این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

 نماینده ولی فقیه در فارس افزود: در مورد نامگذاری روز مهمان نوازی و مهرورزی، کمیته ای با مدیریت صدا و سیما تشکیل شود و تمام ملاحضات دیده شده و نتیجه در جلسه بعد اعلام شود.

 امام جمعه شیراز برای اجرایی کردن گام دوم انقلاب ابتدا باید جایگاه مسجد را شناخت، اظهار کرد: مسجد محل وحدت بخشی است و با ولایت پیوند دارد، زنده شدن یک مسجد در گرو ولایت پذیری است، دلیل عدم نتیجه گرفتن فعالیت ها، عدم توجه به محور وحدت بخشی است.

 وی بیان کرد: برای مصالح کلی نظام باید مسجد شناخته شوند و در راستی اعمال ولایت در مساجد مهارت افزایی شود.

 آیت الله دژکام تاکید کرد: به دنبال تشکیل ستاد نباشید، ستادی که می گویید وجود دارد اما کار نمی شود، برای طی روند طبیعی ارتقا مساجد کمک کنیم، ابلاغیات به نتیجه نمی رسد، مسجد آداب دارد، عملیاتی شدن این مسائل به روحانیون بستگی دارد تا نتیجه دهد.

 نماینده ولی فقیه در فارس متذکر شد: از ظرفیت هایی که امکانات آن در مساجد وجود دارد، استفاده شود، مساجد دارای امکانات، شناسایی شوند و با آنها ارتباط برقرار و از آنها تفاضا شود، هدف تعامل امام مسجد و مردم با مسئولان است، باید امام مسجد فعال شود و مسائل را حل کند.

 امام جمعه شیراز با بیان اینکه خیلی از مساجد اطراف شیراز و در شهرستان ها امام جماعت ندارند، گفت: برای تامین ائمه جماعات باید فکر شود، مسجدهای محوری شناسایی و معرفی شود تا شاهد استقبال از طرف مقابل باشید، تعیین شدن، روش مناسبی نیست، ما کمک دهنده هستیم و نباید تبدیل به رئیس و ابلاغ کننده شویم.

 وی خاطرنشان کرد: شورای عالی مساجد با بزرگان علما تشکیل شود و جهت راهبردی برای مساجد القا کنند.